Wypatruj tęczy! Widoczność queerowej społeczności na ulicach polskich miast, część druga: Poznań – tęczowa stolica Polski

Miano Tęczowej Stolicy przylgnęło do Poznania w sposób naturalny. Kiedy zastanawiałam się nad przyjaznym dla osób queerowych polskim miastem, jednym z pierwszych miejsc, jakie przyszło mi do głowy, był właśnie Poznań. Czy stolica Wielkopolski rzeczywiście zasługuje na taki tytuł? Postanowiłam to sprawdzić, doświadczając poznańskiej tęczy na własnej skórze. 

Hostel i Lokum Stonewall 

Klasycznie – dla niewtajemniczonych – kilka słów wyjaśnienia: Grupa Stonewall to organizacja działająca na rzecz społeczności LGBTQIA+, mająca swoją siedzibę właśnie w Poznaniu! Szczegółowe informacje na temat jej działań znajdziecie na stronie internetowej.

Klub Lokum Stonewall, przy ulicy Półwiejskiej, odwiedziłam już pierwszego dnia mojego pobytu w Poznaniu. Lokumowe social media obserwowałam z zachwytem od dłuższego czasu, więc był to dla mnie dość oczywisty wybór. Od wejścia z radością mogłam stwierdzić, że się nie zawiodę: przytulny i kreatywny wystrój, znana muzyka i luźna atmosfera – dzięki temu, mimo poniedziałkowego wieczoru, na części tanecznej zebrała się kameralna grupka różnorodnych osób. 

W Hostelu Stonewall nie miałam wprawdzie okazji nocować, ale nie przeszkodziło mi to w odwiedzeniu go (odebrałam tęczowe zamówienie!). Na żywo, recepcja hostelowa, nie pozwoliła zachować obojętności – queerowy wystrój zawsze wywołuje mój uśmiech. 

Dzielnica Jeżyce i sztuka wolności na poznańskich murach 

Moim niezaprzeczalnie ulubionym miejscem w Poznaniu stała się dzielnica o uroczej nazwie – Jeżyce. Trafiłam tutaj szczęśliwym przypadkiem, a moją szczególną uwagę, już na początku wieczornego spaceru, przykuły liczne napisy na murach.

Swoją obecność zaznaczyła w Jeżycach m.in. grupa plakaciary, znana z wyklejania aktywistycznych przekazów. Oprócz nich mury wypełniały mniej i bardziej profesjonalne malunki i kreatywne teksty.

Równościowa księgarnia „Bookowski” w Jeżycach 

Równościowe murale znalazły swoje miejsce także w innej części Poznania – okrągły budynek przy dworcu autobusowym w dzielnicy Górczyn wypełniono w całości kolorami tęczy!

Stolica queeru…? 

Ciężko się nie zgodzić! Poznań emanuje tęczą od środka: manifestuje to dobitnie mniejszymi i większymi lokalami, miejscami czy właśnie sztuką uliczną. Nie do pominięcia jest także fakt, że to właśnie tutaj Grupa Stonewall rozpoczęła swoją działalność – to samo w sobie jest wystarczająco symboliczne, aby nazwać Poznań Tęczową Stolicą Polski.

___

Wiktoria Buczek – samozwańcza artystka wielu dziedzin, a zarazem krakowska studentka. Pisze inkluzywnie o sprawach wagi najróżniejszej. Szczególnym zainteresowaniem obdarza koty, rękodzieło, język japoński oraz podróże, a inspirację odnajduje w naturze i na wydeptanych miejskich uliczkach.