Aktywność młodych na Sławinku – raport podsumowujący projekt “Młody Sławinek – działania wspierające aktywność młodych w dzielnicy”

W lipcu, sierpniu i wrześniu 2024 roku jako Stowarzyszenie “Ulica Krótka” zrealizowaliśmy projekt “Młody Sławinek” w Miejscu Aktywności Lokalnej – Nasze Miejsce na Sławinku przy ulicy Żołnierskiej 10. Projekt miał na celu zaproponowanie młodym mieszkańcom dzielnicy szerokiej oferty różnorodnych aktywności, które będą dla nich dostępne ze względu na bliskość MAL-u do miejsca ich zamieszkania. 

Zrealizowaliśmy 12 wydarzeń, prowadzonych przez animatorów Stowarzyszenia oraz specjalistów:

  • Gra terenowa w dzielnicy, zakończona wspólną pizzą w Miejscu Aktywności Lokalnej (19.07, od 16:00 do 21:00)
  • Wieczór z grami planszowymi (26.07, od 18:00 do 21:00)
  • “Poznaj swoich sąsiadów”, czyli speed friending (3.08, od 11:00 do 13:00)
  • Joga na dzień dobry (10.08, od 11:00 do 13:00)
  • Karaoke (13.08, od 18:00 do 20:00)
  • Wieczór filmowy – z tłumaczeniem na język angielski(22.08, od 17:00 do 20:00)
  • Warsztat robienia biżuterii z koralików (29.08, od 18:00 do 20:00)
  • Sesja RPG (31.08, od 18:00 do 21:00)
  • Ogród pomysłów – zbieranie potrzeb i pomysłów młodych w dzielnicy (7.09, od 13:00 do 16:00)
  • Malowanie toreb na boisku przy Baśniowej, a następnie w Miejscu Aktywności Lokalnej (21.09, od 13:00 do 17:00)
  • Gra terenowa w dzielnicy, zakończona wspólną pizzą w Miejscu Aktywności Lokalnej (27.09, od 17:00 do 20:00)
  • Warsztat robienia kolaży – z tłumaczeniem na język angielski (4.10, od 17:00 do 20:00)

Działania promowaliśmy na cztery sposoby:

  • w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram) Stowarzyszenia “Ulica Krótka”,
  • na Facebooku Miejsca Aktywności Lokalnej,
  • rozwieszając plakaty w dzielnicy – przy kościele, na boisku, placach zabaw, przy blokach, na tablicy informacyjnej Miejsca Aktywności Lokalnej itp.,
  • metodą streetworkingu – przed każdym wydarzeniem chodziliśmy po osiedlu z identyfikatorami, zapraszając młodych mieszkańców do dołączenia do organizowanych wydarzeń.

Wyniki przeprowadzonej ankiety

Opracowaliśmy ankietę, która została rozpowszechniona w dwóch formach – online, w mediach społecznościowych Stowarzyszenia, oraz w formie papierowej – w Miejscu Aktywności Lokalnej. Składała się z siedmiu pytań, między innymi o ocenę dostępności miejsc do spędzania czasu wolnego w dzielnicy czy najskuteczniejsze metody promocji wydarzeń. 

Odpowiedzi zgromadzone w ankiecie okazały się znacząco odbiegać od siebie – niemalże równe grupy respondentów oceniły dostępność miejsc do spędzania czasu wolnego na Sławinku bardzo dobrze i źle lub bardzo źle. Podobny rozkład odpowiedzi uzyskaliśmy w pytaniu o to, czy Sławinek oferuje wystarczające możliwości rozwoju edukacyjnego i kulturalnego dla młodych ludzi – odpowiedzi prawie równomiernie rozłożyły się między opcje “tak, w pełni” a “nie, możliwości są ograniczone” oraz “nie, brak takich możliwości”.

Zapytani o wydarzenia, w jakich najchętniej wzięliby udział, respondenci wskazali szeroki zakres propozycji. Najczęściej wskazywane były spotkania tematyczne, warsztaty kulinarne oraz wieczór filmowy. Pojedyncze osoby wskazywały warsztaty manualne, wieczór z grami planszowymi czy warsztaty ruchowe. 

Większość pytanych osób wiedziała, czym jest i gdzie znajduje się Nasze Miejsce na Sławinku. Przypuszczalnie był to jednak efekt tego, że większość respondentów wypełniła ankietę podczas spotkań przy ulicy Żołnierskiej 10. Osoby, które wypełniły ankietę online, nie wiedziały o istnieniu Miejsca Aktywności Lokalnej na Sławinku. 

Na pytanie, czy gdyby na Sławinku odbyły się wybrane przez respondentów wydarzenia, wzięliby w nich udział, wszyscy odpowiedzieli pozytywnie. Mimo tego frekwencja na tych wydarzeniach była bardzo niska. Promocja była więc niewystarczająca i nie dotarła do grupy docelowej. 

Zapytani o najskuteczniejsze dla nich kanały promocji, respondenci zdecydowanie wskazali media społecznościowe. Pojedyncze osoby uznały na skuteczne informacje przekazywane w szkołach, plakaty i komunikaty na stronie internetowej miasta. 

Wśród miejsc, w których na Sławinku respondenci spotykają się ze znajomymi, pojawiły się tylko dwie opcje – Miejsce Aktywności Lokalnej i własny dom. 

Czego brakuje młodym na Sławinku?

W ramach Ogrodu pomysłów – wydarzenia realizowanego podczas Dnia Sławinka – zebraliśmy pomysły na to, czego brakuje młodym mieszkańcom Sławinka. Wśród nich pojawiło się odnowione boisko, skate park, zajęcia plastyczne oraz dom kultury.

Co z tego wynika?

Mimo szerokiej promocji oraz różnorodnej tematyki spotkań, projektem udało nam się dotrzeć jedynie do wąskiej grupy mieszkańców dzielnicy. Najlepszą metodą był streetworking – w ten sposób udało nam się zebrać potrzeby, w tym te zawarte w Ogrodzie pomysłów.